Novice, 2013-2014 (Shamrock Hockey League)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Novice Central Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Dorchester Dragons211911390.929128330.7959-1-0WON 5
2Mt. Brydges Cougars211641330.78684320.7248-2-0LOST 1
3Lambeth Lancers211434320.762125520.7067-2-1LOST 1
4St. Thomas Jr Stars211443310.738111570.6616-2-2TIED 1
5Petrolia Oilers221291250.568105560.6526-4-0WON 2
6Strathroy Jr. Rockets2211101230.523124960.5644-5-1WON 1
7Mooretown Storm228113190.4321071070.5003-5-2WON 1
8Wallaceburg Lakers227132160.364731040.4123-5-2LOST 2
9St. Marys Rock21215480.190551160.3222-6-2LOST 1
Novice North Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Belmont Rangers201433310.775190820.6997-2-1TIED 1
2Ilderton Jets201253270.675118510.6985-3-2WON 3
3South Huron Sabres21993210.50094670.5846-4-0WON 1
4Lucan Irish2010100200.500101510.6645-5-0WON 2
5North Middlesex Jr. Stars219111190.452112940.5444-5-1LOST 4
6Thamesford Attack209101190.47590860.5114-5-1WON 1
7Lambton Shores Predators21218150.119311940.1382-8-0LOST 3
Novice South Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Blenheim Bruins191900381.000205420.83010-0-0WON 19
2East Lambton Eagles19991190.500101720.5844-5-1WON 4
3Dresden Jr. Kings194123110.289561900.2280-8-2LOST 5
4West Lorne Comets19315170.184421440.2263-7-0LOST 1
5Southwest Bullets19216150.132331800.1551-8-1LOST 1
6Ridgetown Rebels19017220.05381870.0410-9-1LOST 8

Novice BB West Playdowns

Bracket

Series A (Jan 05-Feb 09)

Home and Home RR with 2 teams advancing to Quarter Finals

TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Dorchester Dragons6501110.9173170.8165-0-1WON 2
2Strathroy Jr. Rockets632170.58324200.5453-2-1TIED 1
3St. Marys Rock624040.33312240.3332-4-0WON 1
4Mooretown Storm604220.16713290.3100-4-2LOST 1
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-NBB-A11Jan 137:05 PMMooretown Storm1-5StrathroyGemini (Blue)
O-NBB-A12Jan 185:30 PMSt. Marys0-6StrathroyGemini (Blue)
O-NBB-A8Jan 193:00 PMMooretown Storm3-4St. MarysSt. Marys (Rock)
O-NBB-A9Jan 277:15 PMStrathroy7-3St. MarysSt. Marys (Blue)
O-NBB-A2Jan 286:30 PMSt. Marys2-3DorchesterDorchester (South)
O-NBB-A7Jan 316:45 PMDorchester3-0St. MarysSt. Marys (Blue)
O-NBB-A5Feb 0112:05 PMSt. Marys3-2Mooretown StormMSC (Rink 1)
O-NBB-A10Feb 015:30 PMDorchester8-1StrathroyGemini (Blue)
O-NBB-A1Feb 023:30 PMMooretown Storm3-3DorchesterDorchester (South)
O-NBB-A3Feb 046:30 PMStrathroy1-4DorchesterDorchester (South)
O-NBB-A6Feb 0812:05 PMStrathroy4-4Mooretown StormMSC (Rink 1)
O-NBB-A4Feb 092:40 PMDorchester10-0Mooretown StormMSC (Rink 1)

Novice B West Playdowns

Bracket

Series A (Jan 05-Feb 09)

Home and Home RR for seeding into Quarter Finals

TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Lambeth Lancers6501110.91728120.7005-0-1WON 1
2Mt. Brydges Cougars641190.7502290.7104-1-1WON 1
3Petrolia Oilers624040.33319160.5432-4-0LOST 1
4Wallaceburg Lakers606000.0006380.1360-6-0LOST 6
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-NB-A2Jan 146:30 PMPetrolia4-5LambethLambeth
O-NB-A3Jan 206:30 PMWallaceburg1-8LambethLambeth
O-NB-A1Jan 216:30 PMMt. Brydges0-1LambethLambeth
O-NB-A9Jan 252:10 PMWallaceburg1-6PetroliaGreenwood
O-NB-A5Jan 2611:00 AMPetrolia2-3Mt. BrydgesTri-Township
O-NB-A11Jan 286:30 PMMt. Brydges4-1WallaceburgWallaceburg
O-NB-A6Feb 011:00 PMWallaceburg1-10Mt. BrydgesTri-Township
O-NB-A7Feb 012:10 PMLambeth4-3PetroliaGreenwood
O-NB-A4Feb 026:00 PMLambeth2-2Mt. BrydgesTri-Township
O-NB-A12Feb 046:30 PMPetrolia2-0WallaceburgWallaceburg
O-NB-A8Feb 082:10 PMMt. Brydges3-2PetroliaGreenwood
O-NB-A10Feb 083:10 PMLambeth8-2WallaceburgWallaceburg


Novice C West Playdowns

Bracket

Series A (Jan 05-Feb 23)

Home and Home RR with 2 teams advancing to Semi-Finals

TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Belmont Rangers10910180.900100270.7879-1-0WON 1
2North Middlesex Jr. Stars10820160.80091300.7528-2-0WON 4
3Lucan Irish10730140.70059260.6947-3-0LOST 1
4East Lambton Eagles1046080.40044620.4154-6-0WON 1
5Lambton Shores Predators1018130.15021770.2141-8-1LOST 3
6Dresden Jr. Kings1009110.050231160.1650-9-1LOST 4
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-NC-A11Jan 122:00 PMBelmont8-3East LambtonWatford
O-NC-A30Jan 176:00 PMLucan1-4North MiddlesexNorth Middlesex
O-NC-A9Jan 1811:15 AMLucan12-2DresdenLambton-Kent
O-NC-A3Jan 181:00 PMLambton Shores0-10BelmontBelmont
O-NC-A12Jan 192:00 PMDresden4-8East LambtonWatford
O-NC-A20Jan 193:00 PMNorth Middlesex13-0Lambton ShoresForest (Amtelecom)
O-NC-A14Jan 262:00 PMLucan6-1East LambtonWatford
O-NC-A28Jan 316:00 PMEast Lambton2-15North MiddlesexNorth Middlesex
O-NC-A24Feb 0111:00 AMLambton Shores0-6LucanLucan
O-NC-A1Feb 011:00 PMDresden1-17BelmontBelmont
O-NC-A13Feb 022:00 PMLambton Shores4-6East LambtonWatford
O-NC-A22Feb 023:00 PMDresden2-13LucanLucan
O-NC-A5Feb 036:00 PMNorth Middlesex6-11BelmontBelmont
O-NC-A27Feb 068:00 PMDresden0-17North MiddlesexNorth Middlesex
O-NC-A8Feb 0811:15 AMLambton Shores4-4DresdenLambton-Kent
O-NC-A2Feb 081:00 PMEast Lambton2-6BelmontBelmont
O-NC-A16Feb 093:00 PMBelmont15-3Lambton ShoresForest (Amtelecom)
O-NC-A4Feb 126:00 PMLucan2-7BelmontBelmont
O-NC-A26Feb 146:00 PMBelmont8-4North MiddlesexNorth Middlesex
O-NC-A17Feb 146:00 PMDresden3-8Lambton ShoresForest (Amtelecom)
O-NC-A21Feb 1511:00 AMBelmont3-5LucanLucan
O-NC-A10Feb 1511:15 AMNorth Middlesex12-3DresdenLambton-Kent
O-NC-A15Feb 162:00 PMNorth Middlesex8-4East LambtonWatford
O-NC-A19Feb 163:00 PMLucan6-1Lambton ShoresForest (Amtelecom)
O-NC-A7Feb 206:40 PMEast Lambton10-3DresdenLambton-Kent
O-NC-A29Feb 216:00 PMLambton Shores0-8North MiddlesexNorth Middlesex
O-NC-A23Feb 2211:00 AMEast Lambton2-7LucanLucan
O-NC-A6Feb 2211:15 AMBelmont15-1DresdenLambton-Kent
O-NC-A18Feb 233:00 PMEast Lambton6-1Lambton ShoresForest (Amtelecom)
O-NC-A25Feb 233:00 PMNorth Middlesex4-1LucanLucan

Novice DD West Playdowns

Bracket

Series A (Jan 05-Feb 09)

Home and Home RR with 4 teams advancing

TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Thamesford Attack8800161.0009250.9488-0-0WON 8
2West Lorne Comets8620120.75053210.7166-2-0WON 1
3Southwest Bullets834170.43820440.3133-4-1LOST 1
4Wallaceburg Lakers826040.25013550.1912-6-0LOST 1
5Ridgetown Rebels807110.0637600.1040-7-1LOST 2
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-NDD-A8Jan 123:00 PMWest Lorne7-0SouthwestGlencoe
O-NDD-A10Jan 1812:00 PMSouthwest0-14ThamesfordThamesford
O-NDD-A7Jan 193:00 PMWallaceburg2-9SouthwestGlencoe
O-NDD-A5Jan 216:00 PMRidgetown2-3SouthwestBothwell
O-NDD-A17Jan 236:30 PMRidgetown0-8West LorneWest Lorne Arena
O-NDD-A15Jan 246:00 PMThamesford11-0WallaceburgWallaceburg
O-NDD-A16Jan 253:10 PMWest Lorne8-0WallaceburgWallaceburg
O-NDD-A4Jan 2610:00 AMWest Lorne15-1RidgetownRidgetown
O-NDD-A6Jan 263:00 PMThamesford12-1SouthwestGlencoe
O-NDD-A3Jan 264:50 PMWallaceburg5-2RidgetownRidgetown
O-NDD-A14Jan 316:00 PMSouthwest4-3WallaceburgWallaceburg
O-NDD-A2Jan 317:00 PMThamesford16-0RidgetownRidgetown
O-NDD-A11Feb 0112:00 PMWallaceburg0-12ThamesfordThamesford
O-NDD-A1Feb 014:00 PMSouthwest1-1RidgetownRidgetown
O-NDD-A18Feb 023:00 PMSouthwest2-3West LorneWest Lorne Arena
O-NDD-A12Feb 036:30 PMWest Lorne2-12ThamesfordThamesford
O-NDD-A19Feb 066:30 PMThamesford6-2West LorneWest Lorne Arena
O-NDD-A13Feb 076:00 PMRidgetown1-3WallaceburgWallaceburg
O-NDD-A9Feb 0812:00 PMRidgetown0-9ThamesfordThamesford
O-NDD-A20Feb 093:00 PMWallaceburg0-8West LorneWest Lorne Arena

Novice SHL Pool A

Bracket

  • Feb 22-Mar 13
    Series A

    Top Two teams advance to FINAL

    TeamGPWLTPts
    1St. Thomas 144008
    2Strathroy 341213
    3Petrolia 240311
    DateVisitorHome
    Feb 27
    6:00P
    St. Thomas5Strathroy2
    Feb 28
    7:15P
    Petrolia3St. Thomas6
    Mar 01
    1:00P
    Strathroy4Petrolia4
    Mar 02
    4:30P
    St. Thomas5Petrolia1
    Mar 04
    6:15P
    Strathroy0St. Thomas4
    Mar 06
    6:00P
    Petrolia1Strathroy3
  • Mar 14-Mar 31
    Series B

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1St. Thomas33006
    2Strathroy30300
    DateVisitorHome
    Mar 15
    3:15P
    Strathroy5St. Thomas6
    Mar 21
    7:00P
    St. Thomas4Strathroy2
    Mar 23
    12:00P
    Strathroy1St. Thomas3

Novice SHL Pool B

Bracket

  • Feb 22-Mar 13
    Series A

    Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1South Huron 333006
    2Mooretown Storm 830300
    DateVisitorHome
    Feb 28
    6:00P
    Mooretown Storm3South Huron7
    Mar 01
    12:05P
    South Huron6Mooretown Storm2
    Mar 02
    5:30P
    Mooretown Storm0South Huron3
  • Feb 22-Mar 13
    Series B

    Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1Lucan 433006
    2East Lambton 630300
    DateVisitorHome
    Mar 04
    6:00P
    East Lambton1Lucan3
    Mar 05
    7:00P
    Lucan5East Lambton1
    Mar 08
    11:00A
    East Lambton1Lucan7
  • Mar 14-Mar 31
    Series C

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1South Huron53117
    2Lucan51313
    DateVisitorHome
    Mar 17
    6:00P
    Lucan4South Huron4
    Mar 18
    6:00P
    South Huron3Lucan2
    Mar 20
    6:30P
    Lucan6South Huron3
    Mar 22
    3:00P
    South Huron4Lucan2
    Mar 24
    6:00P
    Lucan2South Huron4

Novice SHL Pool C

Bracket

  • Feb 22-Mar 13
    Series A

    Round robin - Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1Wallaceburg 133006
    2Southwest 531202
    3Ridgetown 741302
    DateVisitorHome
    Mar 01
    11:00A
    Southwest2Ridgetown1
    Mar 02
    3:00P
    Ridgetown1Southwest0
    Mar 04
    6:30P
    Southwest1Wallaceburg8
    Mar 07
    7:00P
    Wallaceburg5Ridgetown0
    Mar 09
    4:00P
    Ridgetown1Wallaceburg7
  • Feb 22-Mar 13
    Series B

    Round Robin - Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1St. Marys 444008
    2Lambton Shores 642204
    3Dresden 240400
    DateVisitorHome
    Feb 28
    7:00P
    Dresden3Lambton Shores5
    Mar 01
    4:30P
    Dresden2St. Marys9
    Mar 02
    3:00P
    St. Marys4Lambton Shores2
    Mar 07
    6:45P
    Lambton Shores1St. Marys10
    Mar 11
    7:00P
    St. Marys6Dresden0
    Mar 13
    6:50P
    Lambton Shores6Dresden3
  • Mar 14-Mar 31
    Series C

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1St. Marys32015
    2Wallaceburg30211
    DateVisitorHome
    Mar 15
    3:10P
    St. Marys3Wallaceburg3
    Mar 16
    3:45P
    Wallaceburg3St. Marys5
    Mar 22
    3:10P
    St. Marys2Wallaceburg1

Novice SHL Pool D

Bracket

  • Mar 01-Mar 18
    Series A

    Round Robin - top team advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1Mt. Brydges43017
    2Blenheim42115
    3West Lorne40400
    DateVisitorHome
    Mar 08
    7:00P
    West Lorne1Blenheim10
    Mar 09
    7:00P
    Blenheim10West Lorne6
    Mar 15
    2:00P
    Blenheim3Mt. Brydges3
    Mar 16
    5:00P
    Mt. Brydges5Blenheim2
    Mar 18
    7:00P
    West Lorne1Mt. Brydges13
    Mar 20
    6:30P
    Mt. Brydges9West Lorne0
  • Mar 01-Mar 18
    Series B

    winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1Ilderton33006
    2North Middlesex30300
    DateVisitorHome
    Mar 11
    6:50P
    North Middlesex1Ilderton7
    Mar 12
    6:00P
    Ilderton5North Middlesex3
    Mar 16
    3:30P
    North Middlesex1Ilderton5
  • Mar 19-Mar 31
    Series C

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1Mt. Brydges63217
    2Ilderton62315
    DateVisitorHome
    Mar 22
    1:00P
    Ilderton2Mt. Brydges0
    Mar 23
    10:00A
    Mt. Brydges2Ilderton1
    Mar 25
    6:00P
    Ilderton2Mt. Brydges1
    Mar 26
    8:00P
    Mt. Brydges2Ilderton1
    Mar 27
    7:00P
    Ilderton2Mt. Brydges2
    Apr 06
    4:30P
    Mt. Brydges2Ilderton0

Game Data Last Updated: Jul 15, 1:57 PM.
View Another Group
Website Visit Counter
(1,380 per day)
Printed from shamrockhockeyleague.ca on Monday, July 15, 2019 at 2:12 PM