Bantam, 2013-2014 (Shamrock Hockey League)

PrintAll Bantam Standings
Jump To:
Bantam Regular Season
Bantam Central Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Strathroy Jr. Rockets211731350.833114310.7867-3-0LOST 2
2Mooretown Storm211632340.810120450.7277-2-1WON 4
3Dorchester Dragons201433310.77596300.7629-1-0WON 9
4Mt. Brydges Cougars201262260.65072490.5956-3-1LOST 1
5St. Marys Rock208111170.42541520.4415-5-0WON 1
6Petrolia Oilers217122160.38145660.4055-3-2LOST 1
7Lambeth Lancers206122140.35034680.3333-7-0LOST 1
8Wallaceburg Lakers215133130.31054850.3883-6-1LOST 3
Bantam North Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1South Huron Sabres191423310.81684400.6777-1-2WON 5
2Ilderton Jets191324300.789118310.7924-2-4TIED 1
3Lucan Irish191351270.71167460.5935-4-1WON 1
4Lambton Shores Predators195104140.36842570.4241-7-2LOST 1
5Belmont Rangers196121130.34236850.2984-5-1WON 1
6North Middlesex Jr. Stars19316060.15836890.2882-8-0LOST 1
Bantam South Division
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ridgetown Rebels201910380.950150340.81510-0-0WON 17
2Southwest Bullets201073230.57587650.5725-3-2TIED 1
3East Lambton Eagles20893190.47568840.4474-4-2TIED 1
4West Lorne Comets204133110.27541880.3181-7-2TIED 2
5Port Stanley Jr. Sailors20314390.22538960.2842-6-2WON 1
6Dresden Jr. Kings21216370.167421480.2211-8-1LOST 5
7Blenheim Bruins21217260.143521480.2601-8-1LOST 1

Bantam BB Playdowns

Bracket

  • Jan 05-Jan 26
    Series A

    1st Seed vs. 4th Seed

    TeamGPWLTPts
    1Strathroy 133006
    2St. Marys 430300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    6:30P
    St. Marys1Strathroy4
    Jan 15
    8:15P
    Strathroy4St. Marys3
    Jan 21
    7:05P
    St. Marys0Strathroy7
  • Jan 05-Jan 26
    Series B

    2nd Seed vs. 3rd Seed

    TeamGPWLTPts
    1Mooretown Storm 353117
    2Dorchester 251313
    DateVisitorHome
    Jan 11
    4:30P
    Mooretown Storm2Dorchester4
    Jan 15
    8:30P
    Dorchester2Mooretown Storm3
    Jan 18
    3:20P
    Mooretown Storm3Dorchester3
    Jan 19
    5:10P
    Dorchester1Mooretown Storm2
    Jan 21
    7:30P
    Mooretown Storm5Dorchester2
  • Jan 27-Feb 09
    Series C

    Winner Series A vs. Winner Series B

    TeamGPWLTPts
    1Strathroy33006
    2Mooretown Storm30300
    DateVisitorHome
    Jan 28
    7:15P
    Mooretown Storm3Strathroy6
    Feb 01
    5:25P
    Strathroy4Mooretown Storm3
    Feb 04
    7:15P
    Mooretown Storm2Strathroy3

Bantam B Playdowns

Bracket

  • Jan 05-Feb 09
    Series A

    1st Seed vs. 4th Seed winner advances

    TeamGPWLTPts
    1Mt. Brydges 153117
    2Wallaceburg 451313
    DateVisitorHome
    Jan 24
    8:00P
    Wallaceburg1Mt. Brydges8
    Jan 27
    9:00P
    Mt. Brydges5Wallaceburg5
    Jan 31
    8:15P
    Wallaceburg3Mt. Brydges1
    Feb 01
    6:50P
    Mt. Brydges4Wallaceburg1
    Feb 07
    8:00P
    Wallaceburg1Mt. Brydges6
  • Jan 05-Feb 09
    Series B

    2nd Seed vs. 3rd Seed winner advances

    TeamGPWLTPts
    1Petrolia 343106
    2Lambeth 241302
    DateVisitorHome
    Jan 10
    7:40P
    Petrolia4Lambeth2
    Jan 31
    7:40P
    Petrolia6Lambeth0
    Feb 01
    6:00P
    Lambeth4Petrolia3
    Feb 02
    5:50P
    Lambeth0Petrolia2

Bantam CC Playdowns

Bracket

  • Jan 05-Jan 26
    Series A

    1st Seed vs. 4th Seed

    TeamGPWLTPts
    1South Huron 133006
    2Blenheim 430300
    DateVisitorHome
    Jan 15
    7:40P
    Blenheim1South Huron12
    Jan 18
    4:30P
    South Huron7Blenheim2
    Jan 22
    7:40P
    Blenheim2South Huron7
  • Jan 05-Jan 26
    Series B

    2nd Seed vs. 3rd Seed

    TeamGPWLTPts
    1Ilderton 343106
    2Lambton Shores 241302
    DateVisitorHome
    Jan 16
    7:10P
    Ilderton3Lambton Shores2
    Jan 18
    8:10P
    Lambton Shores4Ilderton2
    Jan 19
    10:45A
    Ilderton5Lambton Shores0
    Jan 20
    8:10P
    Lambton Shores1Ilderton6
  • Jan 27-Feb 09
    Series C

    Winner Series A vs. Winner Series B

    TeamGPWLTPts
    1Ilderton53206
    2South Huron52304
    DateVisitorHome
    Jan 29
    7:40P
    Ilderton2South Huron5
    Feb 03
    8:10P
    South Huron3Ilderton5
    Feb 05
    7:40P
    Ilderton1South Huron3
    Feb 08
    8:10P
    South Huron1Ilderton4
    Feb 09
    5:30P
    Ilderton3South Huron2

Bantam C Playdowns

Bracket

  • Jan 05-Feb 09
    Series A

    Home & Home RR - 1st, 3rd & 5th with one team advancing

    TeamGPWLTPts
    1East Lambton 143017
    2Belmont 342204
    3Port Stanley 540311
    DateVisitorHome
    Jan 13
    7:00P
    Belmont1East Lambton7
    Jan 19
    5:00P
    East Lambton5Belmont3
    Jan 20
    7:00P
    Belmont3Port Stanley2
    Jan 27
    7:00P
    Port Stanley2East Lambton2
    Feb 03
    7:00P
    East Lambton6Port Stanley2
    Feb 09
    5:00P
    Port Stanley5Belmont6
  • Jan 05-Feb 09
    Series B

    Home & Home RR - 2nd, 4th & 6th seeds with one team advancing

    TeamGPWLTPts
    1Lucan 243106
    2North Middlesex 442204
    3Dresden 641302
    DateVisitorHome
    Jan 18
    3:00P
    North Middlesex4Dresden3
    Jan 24
    7:00P
    Dresden3Lucan4
    Jan 31
    7:00P
    North Middlesex0Lucan5
    Feb 01
    4:15P
    Lucan4North Middlesex0
    Feb 06
    9:10P
    Dresden4North Middlesex6
    Feb 08
    3:00P
    Lucan2Dresden3

Bantam DD Playdowns

Bracket

Series A (Jan 05-Feb 09)

Home & Home RR - one team advances

TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Ridgetown Rebels440081.00027100.7304-0-0WON 4
2Southwest Bullets412130.37515170.4691-2-1WON 1
3West Lorne Comets403110.12511260.2970-3-1LOST 3
Game #DateTimeAwayScoreHomeVenue
O-BDD-A4Jan 168:30 PMWest Lorne1-1SouthwestBothwell
O-BDD-A5Jan 265:00 PMRidgetown7-4West LorneWest Lorne Arena
O-BDD-A1Jan 319:30 PMSouthwest3-5RidgetownRidgetown
O-BDD-A3Feb 068:30 PMRidgetown6-2SouthwestBothwell
O-BDD-A2Feb 079:30 PMWest Lorne1-9RidgetownRidgetown
O-BDD-A6Feb 096:05 PMSouthwest9-5West LorneWest Lorne Arena

Bantam SHL Pool A

Bracket

  • Jan 26-Feb 25
    Series A

    Top two team advance

    TeamGPWLTPts
    1Mooretown Storm 543017
    2Dorchester 642115
    3South Huron 340400
    DateVisitorHome
    Feb 13
    8:30P
    South Huron3Dorchester9
    Feb 16
    5:10P
    South Huron0Mooretown Storm3
    Feb 19
    7:40P
    Dorchester2South Huron1
    Feb 20
    8:30P
    Mooretown Storm2Dorchester2
    Feb 23
    5:30P
    Mooretown Storm8South Huron2
    Feb 25
    7:50P
    Dorchester1Mooretown Storm4
  • Feb 26-Mar 13
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Mooretown Storm 543106
    2Dorchester 642204
    3Strathroy 241302
    DateVisitorHome
    Feb 28
    8:20P
    Strathroy1Mooretown Storm4
    Mar 02
    5:10P
    Dorchester1Mooretown Storm5
    Mar 03
    8:15P
    Mooretown Storm0Strathroy2
    Mar 06
    8:30P
    Mooretown Storm4Dorchester3
    Mar 07
    9:30P
    Strathroy3Dorchester7
    Mar 08
    5:30P
    Dorchester2Strathroy1
  • Mar 14-Mar 31
    Series C

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1Mooretown Storm53117
    2Dorchester51313
    DateVisitorHome
    Mar 18
    7:50P
    Dorchester1Mooretown Storm4
    Mar 23
    8:00P
    Dorchester2Mooretown Storm4
    Mar 25
    7:30P
    Mooretown Storm3Dorchester4
    Mar 27
    8:30P
    Mooretown Storm4Dorchester4
    Mar 29
    7:30P
    Dorchester2Mooretown Storm6

Bantam SHL Pool B

Bracket

  • Jan 26-Feb 25
    Series A

    Top two teams advance

    TeamGPWLTPts
    1Southwest 343106
    2St. Marys 541213
    3Lambton Shores 741213
    DateVisitorHome
    Feb 13
    8:30P
    St. Marys1Southwest3
    Feb 19
    8:15P
    Southwest5St. Marys4
    Feb 20
    8:30P
    Lambton Shores0Southwest2
    Feb 21
    7:00P
    St. Marys3Lambton Shores3
    Feb 23
    8:00P
    Southwest1Lambton Shores5
    Feb 26
    8:15P
    Lambton Shores2St. Marys5
  • Feb 26-Mar 13
    Series B

    Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1Petrolia 653206
    2Southwest52304
    DateVisitorHome
    Feb 27
    8:30P
    Petrolia2Southwest1
    Mar 01
    3:30P
    Southwest4Petrolia2
    Mar 02
    4:00P
    Petrolia4Southwest3
    Mar 07
    9:00P
    Southwest5Petrolia3
    Mar 08
    4:00P
    Petrolia3Southwest2
  • Feb 26-Mar 13
    Series C

    Winner advances to Final

    TeamGPWLTPts
    1St. Marys 543106
    2East Lambton 441302
    DateVisitorHome
    Mar 03
    7:00P
    St. Marys2East Lambton3
    Mar 05
    8:15P
    East Lambton2St. Marys7
    Mar 07
    7:00P
    St. Marys7East Lambton2
    Mar 09
    5:15P
    East Lambton1St. Marys6
  • Mar 14-Mar 31
    Series D

    FINAL

    TeamGPWLTPts
    1Petrolia43106
    2St. Marys41302
    DateVisitorHome
    Mar 17
    8:50P
    St. Marys2Petrolia3
    Mar 19
    8:15P
    Petrolia0St. Marys3
    Mar 22
    1:45P
    Petrolia4St. Marys2
    Mar 23
    4:00P
    St. Marys1Petrolia5

Bantam SHL Pool C

Bracket

  • Jan 26-Feb 25
    Series A
    TeamGPWLTPts
    1Lambeth 153206
    2Port Stanley 552304
    DateVisitorHome
    Feb 15
    8:00P
    Port Stanley3Lambeth0
    Feb 16
    8:30P
    Port Stanley1Lambeth3
    Feb 21
    7:00P
    Lambeth3Port Stanley1
    Feb 23
    7:00P
    Lambeth3Port Stanley6
    Feb 24
    7:40P
    Port Stanley1Lambeth3
  • Jan 26-Feb 25
    Series B
    TeamGPWLTPts
    1Belmont 353206
    2North Middlesex 752304
    DateVisitorHome
    Feb 15
    7:00P
    Belmont2North Middlesex3
    Feb 19
    8:00P
    North Middlesex4Belmont1
    Feb 21
    7:45P
    North Middlesex2Belmont8
    Feb 22
    4:15P
    Belmont4North Middlesex1
    Mar 01
    3:00P
    North Middlesex3Belmont6
  • Feb 10-Feb 25
    Series C
    TeamGPWLTPts
    1Wallaceburg 233006
    2Dresden 630300
    DateVisitorHome
    Feb 15
    3:00P
    Wallaceburg5Dresden1
    Feb 18
    9:00P
    Dresden3Wallaceburg8
    Feb 22
    7:50P
    Dresden1Wallaceburg2
  • Feb 10-Feb 25
    Series D
    TeamGPWLTPts
    1West Lorne 443106
    2Blenheim 841302
    DateVisitorHome
    Feb 15
    4:35P
    West Lorne9Blenheim2
    Feb 16
    6:05P
    Blenheim1West Lorne5
    Feb 20
    8:30P
    Blenheim3West Lorne2
    Feb 22
    4:45P
    West Lorne10Blenheim0
  • Feb 25-Mar 13
    Series E
    TeamGPWLTPts
    1Lambeth43106
    2Belmont41302
    DateVisitorHome
    Mar 03
    7:30P
    Belmont4Lambeth3
    Mar 07
    7:30P
    Lambeth4Belmont0
    Mar 08
    5:00P
    Belmont2Lambeth5
    Mar 12
    7:00P
    Lambeth7Belmont6
  • Feb 25-Mar 13
    Series F
    TeamGPWLTPts
    1Wallaceburg 252126
    2West Lorne 451224
    DateVisitorHome
    Mar 02
    6:15P
    Wallaceburg5West Lorne3
    Mar 04
    8:50P
    West Lorne3Wallaceburg1
    Mar 08
    6:50P
    West Lorne1Wallaceburg3
    Mar 09
    6:10P
    Wallaceburg4West Lorne4
    Mar 10
    8:00P
    West Lorne2Wallaceburg2
  • Mar 14-Mar 31
    Series G

    BEST OF THREE FINAL

    TeamGPWLTPts
    1Wallaceburg32104
    2Lambeth31202
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:30P
    Wallaceburg2Lambeth3
    Mar 22
    6:50P
    Lambeth4Wallaceburg5
    Mar 23
    6:30P
    Wallaceburg4Lambeth3

Game Data Last Updated: Dec 15, 7:35 AM.
View Another Group
Website Visit Counter
(1,669 per day)
Printed from shamrockhockeyleague.ca on Sunday, December 15, 2019 at 8:49 AM